Народни музеј Ваљево: Реализован пројекат Ивањдански обичаји

У другој половини 2020. године, реализован је нови пројекат Народног музеја Ваљево. Пројекат Ивањдански венчићи – Обичај ваљевског краја и других суседних области Западне Србије реализован је средствима Министарства културе и информисања Републике Србије, а водила га је водила Гордана Пајић, етнолог-музејски саветник.

„У оквиру програмских активности Народног музеја Ваљево од 2011. године истражују се различити елементи нематеријалн културне баштине (традиционалне занатске вештине, годишњи обичаји и обичаји животног цилкуса). Досадашњи резултати тих истраживања су презентовани кроз пригодне музејске изложбе и мултимедијалне изложбе, стручне радове и етнолошки филм. Пројекат Ивањдански венчићи-обичај ваљевског краја и других суседних области западне Србије, је наставак истраживања обичајне праксе које је започето 2016. а односило се на сеоске славе. Као и тада, истраживање је и овог пута проширено и на суседне области западне Србије (Рађевина, Јадар, Качер, чачански и ужички крај) , а не само на ваљевски крај (Колубару и Подгорину) Прављење венчића је широко распрострањен обичај који се везује за велики хришћански празник Ивањдан и у поменутим областима је веома заступљен како у селима, тако и у градској средини последњих година. Желели смо да забележимо сећања, али и данашњи тренутак и начин обележавања овог празника. Подсећамо да поред плетења ивањданских/ивањских венчића важан сегмент овог празника представљају: брање лековитог биља, народна знања о лековитом и магијском својству биљака, посећивање лековитих извора на сам празник и паљење обредних ватри. Ивањдански обичаји су данас нашли своје место у музејским креативним програмима и у туристичкој понуди. О свим овим сегментима обичаја говоре крајњи резултаи нашег пројекта: Зборник радова Ивањдански обичаји ваљевског краја и суседних области западне Србије, у којем су своје прилоге дале етнолози: Снежана Шапоњић Ашанин, Снежана Томић, Ана Чугуровић, Лјубица Васиљевић, Наталија Марковић, Ивана Ђурић и моја маленкост. Други резултат нашег пројекта је и краћи етнолошки филм Ивањско цвеће, у чијој реализацији су учествовали и спољни сарадници сниматељи, монтажер и женска певачка група КУД Крушик, али поебно место припада пре свега нашим казивачима : мештанкама Бранковине и Осечине. Ово је била једна веома успешна сарадња условљена епидемиолошким мерама, па је и истраживачки део пројекта био мањег обима. Поред наведених видљивих резултата за ширу публику, у Стручном архиву Народног музеја Ваљево , остаће богата архивска, фото и видео грађа“, казала је етнолог-музејски саветник Нардоног музеја Ваљево Гордана Пајић.

Tagged